For info and local schedule: October 4


for your information

  • Henry Beun offers basketball refereeing courses for new prospective referees at www.officials.myohsaa.org. For basketball refereeing lessons, please contact Henry at 330-466-3103 or visit www.officials.http: //myohsaa.org.

Zone schedule

Monday October 4

GOLF FOR BOYS

West Holmes at Division I Sectional (Cambridge CC)

Hiland in Division III District (River Greens GC)

GIRLS TENNIS

West Holmes at Division II Sectional (Dover City Park)

FOOTBALL BOYS

HVAC at Tuslaw, 5 p.m.

Hiland at Orrville, 6:30 p.m.

Triway in Manchester, 7 p.m.

GIRLS FOOTBALL

Manchester at Triway, 7 p.m.

Tuslaw at CVCA, 7 p.m.

Clover leaf at Wooster, 7 p.m.

Central Christian / Chippewa / Loudonville at the MBC tournament, to be confirmed

VOLLEYBALL

Central Christian at Smithville, 6:30 p.m.

Kingsway Christian at Faith Christian, 6:30 p.m.

Norwayne at Cloverleaf, 6.30 p.m.

Orrville at Manchester, 6:30 p.m.

Tuslaw at Canton Sud, 6:30 p.m.

Tuesday, October 5

GOLF FOR BOYS

Wooster at Division I Sectional (Good Park GC)

Division II District (Windmill Lakes GC)

GIRLS TENNIS

Central Christian / Chippewa / Orrville / Triway to Division II Sectional (Jackson Park)

West Holmes at Division II Sectional (Dover City Park)

FOOTBALL BOYS

Central Christian at Mansfield St. Peter, 5 p.m.

Kingsway Christian at Mansfield Christian, 6 p.m.

Chippewa in Norwayne, 7 p.m.

Northwest at Waynedale, 7 p.m.

West Holmes at Wooster, 7 p.m.

GIRLS FOOTBALL

Hillsdale at Rittman, 5 p.m.

Akron St. Vincent-St. Marie at Hiland, 6 p.m.

Waynedale at Northwestern, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Norwayne at Chippewa, 6.30 p.m.

Dalton at Smithville, 6:30 p.m.

Indian Valley at Hiland, 6:30 p.m.

Hillsdale at Rittman, 6:30 p.m.

Kingsway Christian at Gilead Christian, 6:30 p.m.

East Knox at Loudonville, 6:30 p.m.

Waynedale at Northwestern, 6:30 p.m.

Orrville at Tuslaw, 6:30 p.m.

Triway at Fairless, 6:30 p.m.

Ashland at West Holmes, 6:30 p.m.

Wooster at Mansfield, 6:30 p.m.

Wednesday October 6

GOLF GIRLS

Wooster at Division I Sectional (The Elms CC)

West Holmes to Division I Sectional (River Greens GC)

Division II District (Sable Creek GC)

GIRLS TENNIS

Wooster at Division I Sectional (Springside Athletic Club)

FOOTBALL BOYS

Triway at Orrville, 6.30 p.m.

GIRLS FOOTBALL

Tuslaw at Sandy Valley, 7 p.m.

Thursday October 7

GOLF FOR BOYS

Division III District (Tannenhauf GC)

GIRLS TENNIS

Wooster at Division I Sectional (Springside Athletic Club)

Central Christian / Chippewa / Orrville / Triway to Division II Sectional (Jackson Park)

FOOTBALL BOYS

Smithville at Medina Highland, 7 p.m.

Akron Firestone at Wooster, 7 p.m.

GIRLS FOOTBALL

Wooster at West Holmes, 7 p.m.

Smithville at Norwayne, 7 p.m.

Central Christian / Loudonville at the MBC tournament, TBD

VOLLEYBALL

Gospel Haven Academy at Kingsway Christian, 5:30 p.m.

Mansfield St. Peter at Central Christian, 6:30 p.m.

Chippewa at Hillsdale, 6:30 p.m.

Dalton at Waynedale, 6:30 p.m.

Ridge line at Loudonville, 6.30 p.m.

Rittman at Northwestern, 6:30 p.m.

Smithville at Norwayne, 6:30 p.m.

Northwest at Orrville, 6:30 p.m.

Triway in Manchester, 6.30 p.m.

HVAC at Tuslaw, 6:30 p.m.

Lexington at West Holmes, 6:30 p.m.

Madison at Wooster, 6:30 p.m.

Friday October 8

SOCCER

Chippewa at Rittman, 7 p.m.

Dalton Northwest, 7 p.m.

Smithville at Hillsdale, 7 p.m.

Waynedale in Norwayne, 7 p.m.

Loudonville at Tuslaw, 7 p.m.

HVAC at Orrville, 7 p.m.

North-West Triway, 7 p.m.

West Holmes at Shelby, 7 p.m.

Mansfield at Wooster, 7 p.m.

FOOTBALL BOYS

Lake Center Christian at Central Christian, 7 p.m.

VOLLEYBALL

Lake Center Christian at Central Christian, 6:30 p.m.

saturday 9 october

GIRLS TENNIS

Wooster at Division I Sectional (Springside Athletic Club)

Central Christian / Chippewa / Orrville / Triway to Division II Sectional (Jackson Park)

FOOTBALL BOYS

Northwest at Rittman, 11 a.m.

Waynedale at Triway, 11 a.m.

Louisville at Orrville, 11:30 a.m.

Norwayne at Smithville, 1 p.m.

West Holmes at Clear Fork, 3 p.m.

Wooster at Findlay, 3 p.m.

Tri-Valley at Hiland, 7 p.m.

GIRLS FOOTBALL

Chippewa at Hillsdale, 1 p.m.

Rittman Northwest, 1 p.m.

West Holmes at Hiland, 3 p.m.

Central Christian / Loudonville at the MBC tournament, TBD

VOLLEYBALL

Hiland at Coshocton, 11 a.m.

Smithville at Copley, 11:30 a.m.

Orrville at West Holmes, noon

Rittman at Garaway, noon

Amherst at Wooster, 6:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Wayne / Holmes Invitation (Orrville), 9 a.m.

Hillsdale at the New London Invitational, 9 a.m.

Tuslaw Invitational (Ferme Nickajack), 9 a.m.

Note: If you have a local sports ad, send it to [email protected] The schedule is subject to change and may not include all rescheduled games.

About Betty Nelson

Check Also

Two chosen for NCAA PING All-Region in Golf

By: Kevin Beattie, Associate Athletic Director History links TROY, …

Leave a Reply

Your email address will not be published.